fbpx

Світильники на сонячних батареях для підсвічування ділянки

Ефективне і економічне освітлення – одна з найважливіших проблем благоустрою, будь то міська інфраструктура або приватні земельні ділянки. І вона благополучно вирішилася, коли світильники на сонячних батареях отримали заслужене поширення і стали набагато доступнішими, ніж два-три десятки років тому. Сьогодні, в силу своєї екологічності, економічності та простоти установки, таке освітлення знайшло особливу затребуваність і широко використовується в ландшафтному дизайні будь-яких за призначенням територій.

освітлення саду

Джерела світла, що підключаються до мереж живлення, вимагають кваліфікованого монтажу, та й обходиться електроосвітлення, як правило, досить дорого. Зовсім інша справа – світильники, що працюють на сонячній енергії, які і самі по собі набагато дешевші, і установка таких ліхтарів низькозатратна, і немає необхідності в будь-якої підготовки місць для монтажу. Інший важливий момент – все виходить оригінально, сучасно і дуже красиво. Але щоб правильно використовувати такі світильники, потрібно володіти хоча б мінімальною базою знань про них і розуміти особливості їх експлуатації.

садове освітлення

Світильники на сонячних батареях: коротка характеристика і принципи роботи

Освітлювальні прилади, механізм роботи яких базується на використанні енергії сонця, – оптимальне рішення для місць, де відсутня електрика або потрібна проводка додаткових ліній. Однак ресурс будь-якого світильника на сонячних батареях може бути обмеженим, що обумовлено не тільки ємнісними характеристиками його акумулятора, але і типом лампи. Хоча такі ліхтарі вважаються автономними, про абсолютну незалежність від джерел живлення тут мова не йде, оскільки батарея потребує періодичної підзарядки. Що стосується ламп, то проблему вибору відмінно вирішують довговічні світлодіоди, світловий потік яких набагато яскравіше, ніж в лампах розжарювання, а ККД – вище.

садові лампи

Конструкційно «сонячні» світильники прості: акумуляторна батарея, що накопичує енергію в світлий час дня і віддає заряд вночі; безпосередньо сонячна панель, покликана перетворювати енергію сонячного світла в електричну енергію; датчик з фотоелементом, який відповідає за автоматичне включення світла з настанням сутінків і його відключення, коли природне освітлення досягає певних параметрів; перетворювач напруги (контролер заряду); світлодіодна або LED-лампа, яка може давати світло різної інтенсивності і кольорової палітри (середні параметри потужності таких ламп – від 0,06 Вт, тривалість експлуатації – до 100 000 годин).

освітлюємо сад

Крім цього в світильники такого роду опціонально вбудовуються додаткові елементи у вигляді датчиків руху, регуляторів рівня світла, різноманітних звукових сигналізаторів – наприклад, «собачий гавкіт», музична мелодія, імітація дверного дзвінка і т.д. Виготовляються такі світильники зазвичай з стійких до корозії матеріалів, щоб захистити пристрій від постійної вологості (тумани, ранкова роса) і атмосферних опадів. Скло, яке покриває нішу з лампою, може бути як загартованим, так і структурованим.

лампи освітлення в саду

Вартість моделей з загартованим склом істотно вище, і не тільки через кращі характеристики скла, а й за рахунок більш високих показників водонепроникності і пилозахисту. Функціональність пристрою забезпечує герметичний акумулятор типу NiCd із середнім показником потужності в 700-800 мА / год. Протягом дня він накопичує енергію, а з заходом сонця, коли спрацьовує фотоелемент, віддає її у вигляді розсіяного світла. До кінця ночі, коли запас енергії в акумуляторі виснажується, може спрацювати контролер заряду, який чуйно реагує на мінімальний залишок потужності, і тоді світильник відключиться ще до світанку.

красиве освітлення саду

Є моделі, оснащені акумуляторами високої ємності – такі батареї при повному заряді здатні забезпечити безперебійність роботи світильника протягом заданого часу (6, 8 або 10 годин). Крім того, значної економії заряду сприяє наявність такого корисного допоміжного елемента, як датчик руху. Опція дозволяє задіяти освітлення тільки при наближенні до світильника на певну відстань, а при відсутності руху в заданому радіусі прилад залишиться неактивним.

Різноманітність світильників на сонячних батареях: типи, види, особливості

Дизайн світильників на сонячних панелях залежить в основному від їх призначення або сфери застосування. Але в будь-якому випадку, якими б вибагливими не були споживчі запити, сьогодні вони можуть бути повністю задоволені завдяки широкому спектру варіантів виконання і додаткового оснащення.

освітлення у саду

  • газонні (садові, дачні) – використовуються для декорування галявин, рідкісних чагарників, квітників, живоплотів, садових композицій на зразок альпійських гірок, стежок і доріжок. Виконано, як правило, у вигляді боллардов – світильників на кілочках, які ідеальні для освітлення невеликих за площею ділянок;
  • паркові (міські, вуличні) – оснащуються потужними сонячними панелями і високоемкостних акумуляторами, здатними заряджатися навіть взимку і в похмуру погоду. До числа інших переваг можна віднести підвищену вологозахист, багату варіативність дизайнерського виконання щогли, наявність датчиків освітленості і здатність працювати безперебійно до 12-15 годин;
  • настінні (фасадні, екстер’єрні) – нічні ліхтарики, що нагадують бра. Монтаж здійснюється накладним способом (як по виступаючої методикою, так і по вбудованої). Кріпляться такі світильники в основному на стіни, арки, сходи або будь-які інші вертикальні поверхні, будь то паркан, альтанка або козирок над дверима прорізу;

освітлення саду Львів

  • декоративні – тут може бути кілька варіантів виконання в залежності від цільового призначення. Ліхтарі-скульптури зазвичай випускаються у вигляді звіряток, традиційних садових фігурок або популярних персонажів. Використовуються для прикраси терас, садків, дитячих майданчиків, ігрових містечок. Незамінний елемент при необхідності створення особливого антуражу – казкового, екзотичного, фантастичного.
  • Фонтанні світильники характеризуються 100-відсоткової водонепроникністю, що дозволяє їх використовувати в якості плаваючою підсвічування в фонтанах, закритих басейнах, а також у водоймах і ставках, розташованих в приватних садибах.
  • Підводні ліхтарі (низьковольтні) дають воістину приголомшливий ефект через специфічного заломлення світла в товщі води, тому така підсвічування частіше використовується в великих акваріумах, водоспадах, водних атракціонах.

лампи для освітлення саду

Світильники на сонячних панелях можуть відрізнятися і по конструкційним особливостям, і за методикою кріплення, і з подачі світлового потоку. Все це теж варіюються в залежності від типу світильника і його призначення. Так, зокрема, прилад може бути виконаний з рухливою лампою, яку легко направити в потрібну вам сторону – роль кронштейна тут зазвичай виконує шарнір. Світильник-прожектор може кріпитися як на штативі, так і на спеціальних підвісах, що робить обстановку освітлюваної ділянки особливо цікавою і оригінальною.

садові лампи (2)

У точкових світильників, як правило, малопотужна батарея і компактні розміри, що дозволяють організувати непомітну підсвічування дрібних архітектурних композицій або значущих екстер’єрних елементів. Підлогові моделі частіше встановлюються або безпосередньо в грунт, або кріпляться до твердої горизонтальної поверхні спеціальною кріпильної системою – наприклад, кронштейнами з «крильцями».

Споживчі властивості світильників на сонячних батареях

Представлений нижче перелік переваг і недоліків «сонячних» світильників – короткий огляд, заснований на неупередженому аналізі відгуків покупців. Спочатку про те, чим хороші такі світильники і які вигоди вони нам обіцяють: багатство вибору – по типу, виду, призначенням, дизайну; абсолютна безпека – лампи в таких ліхтарях зазвичай світлодіодні, а значить, вони не гріються і не створюють ризик загоряння; простота реалізації – немає необхідності в електричній проводці і будь-якої спеціальної підготовки ділянки для установки; приголомшлива економічність, обумовлена ​​автономністю джерела живлення і використанням енергії сонячного світла; практичність – немає потреби в участі «оператора», світильник сам контролює рівень заряду, сам включається, заряджається, відключається. Робочі ліміти температури зовнішнього середовища – від -30 до +50, ніякі погодні катаклізми такого ліхтаря не страшні; довговічність – це мінімум 10 років безперебійної експлуатації, причому окупаються такі прилади протягом півтора-двох років; мобільність – ліхтарі зі світлодіодами легко перенести в будь-яке місце, їх можна переставляти в групи і композиції, адаптувати під будь-який ландшафт; якість світла – як і інші освітлювальні прилади зі світлодіодними лампами, «сонячні» ліхтарі дають ненастирливий світло – м’яке, розсіяне, безпечний для здоров’я.

садові лампи (2)

Використання світильників на сонячних панелях дозволяє не тільки відчутно здешевити освітлення будь-якої території або приватного володіння, а й створити особливу атмосферу в парку, на вулиці, в будь-якому куточку саду або зони відпочинку.

Є також і «побічні ефекти» світлодіодних ліхтарів: в разі поломки прилади такого роду не можна відремонтувати, їх потрібно повністю замінити; є одна важлива вимога до місця установки таких світильників – це повинна бути ділянка, куди вільно проникає природне світло протягом шести і більше годин. В іншому випадку повноцінна зарядка акумуляторної батареї буде неможлива; «Сонячні» ліхтарі зазвичай працюють на NiCd-акумуляторах, які мають властивість швидко розряджатися при сильних морозах, а в похмуру погоду вони заряджаються не в повному обсязі; якщо в світильнику встановлено дешева лампа, світлодіоди будуть давати нерівномірне світіння, інтенсивність випромінювання буде недостатньою, а якість підсвічування – низьким. Крім того, незважаючи на заявлену автономність роботи таких ліхтарів, необов’язковість контролю тут досить умовна, оскільки контакти доведеться періодично перевіряти на предмет окислення. Це одна з умов правильної експлуатації.

системи садового освітлення

Щоб забезпечити безперебійну роботу світлодіодних ліхтарів, крім перевірки контактів потрібно взяти за правило і нормальний догляд за ними – час від часу зчищати з корпусу бруд (сухою щіткою або губкою) і протирати від пилу скло (м’якою ганчіркою або спиртовою серветкою).

Якщо ви маєте намір придбати якісний ліхтар, який буде працювати бездоганно і дуже довго, не дивіться в бік дешевих виробів. Асортимент таких товарів досить широкий, так що підібрати світильник відповідно до ваших запитів і фінансовими можливостями – не проблема.

Поради для вибору світильників для освітлення ділянки

На що потрібно дивитися в першу чергу: на матеріал виготовлення – пластикові корпуси нітрохи не гірше металевих, немає сенсу переплачувати за сталь, та й моделі з металу, як правило, більше, важче і виглядають дещо громіздко; на маркування ступеня захисту – під цим мається на увазі руйнівний вплив навколишнього середовища, яке позначається як IP в поєднанні з двома цифрами. Чим більше число, утворене цими цифрами, тим краще захищена виріб; на розмір сонячної панелі – чим більше її площа, тим більше енергії поглинає панель і тим інтенсивніше буде її віддача; на тип фотоелемента – важливий момент, оскільки вибирати доведеться між полікристалічним каменем (найдешевшим елементом) і двома видами кремнію (мульти- і монокристалічним).

система садового освітлення

Якщо бюджет дозволяє, віддайте перевагу монокристалічного кремнію – такий модуль і надійніший, і більш стійкий до погодних катаклізмів середньої смуги; на скло плафона – найдовговічнішими і якісними вважаються моделі, оснащені загартованим склом. Коштують вони дорожче, але зате світіння дають бездоганно рівне і яскраве. Якщо потрібне м’ягке і розсіяне світло, краще зупинитися на світильниках з плафонами зі структурованого скла.

освітлення садових доріжок

Ми свідомо не згадуємо такий параметр, як вартість – це справа, як то кажуть інтимне. Вибір є, а як його правильно зробити, ви вже знаєте. І напевно знаєте, що комфорт коштує грошей. Як і мода, і статус, і думка оточуючих. Ну а використання таких красивих і сучасних джерел світла – це безумовно популярний тренд, тріумфально завойовує все більше сердець досвідчених споживачів.

Категорія: