Облаштування озеленення дахів

Сади на терасах і дахах відомі з глибокої давнини. Перша згадка про озеленення дахів будівель в шумерському місті Ур (південь сучасного Іраку) відноситься до другого тисячоліття до нашої ери. В наш час, коли в мегаполісах скло, асфальт і бетон витісняють живу природу, озеленення дахів переживає відродження, але вже на новому технічному рівні – із застосуванням сучасних матеріалів і рішень.

Озеленення дахів престижно і красиво

В наші дні дизайнери і архітектори йдуть по шляху озеленення покрівель багато в чому по іміджевим міркувань, а також дотримуючись норм по компенсаційному озелененню.

Зелені покрівлі з трав’яним газоном, квітковими клумбами, кущами або навіть деревами – порівняно недорогий спосіб підвищити привабливість будь-якого об’єкта нерухомості для покупців і орендарів. До того ж наявність зелених технологій автоматично забезпечує додаткові бали при проведенні сертифікації об’єктів на відповідність міжнародним екостандартам LEED, BREEAM і DGNB.

Зелені дахи активно набирають популярність в великих містах з житловим і комерційним будівництвом. Але вже можна визначити кілька тенденцій, яких за останні роки стає все більше.

Одне з найпопулярніших рішень нашого часу – це майданчики над підземними парковками і торговими комплексами з квітковими клумбами і фонтанами, а також озеленення стилобатной частини або цокольного поверху великих багаторівневих об’єктів (елітних житлових, офісних або торгово-розважальних комплексів). Порівняно рідко поки зустрічається озеленення дахів і відкритих терас багатоповерхових офісних і житлових будівель.

З точки зору практики

Зелена покрівля – це зелений простір, створений інтеграцією в покрівельну систему додаткових шарів родючого грунту і рослин. Розрізняють два основних типи покрівельних систем: екстенсивну та інтенсивну. Слід зазначити, що кожна зелена покрівля завжди буде відрізнятися від інших і найімовірніше, це буде якась комбінація конструкцій.

Екстенсивне озеленення – часто це неексплуатовані покрівлі, невеликої ваги і з мінімальними вимогами до обслуговування. Через невеликий шару грунту, рослини для таких покрівель повинні бути невисокими і витривалими до посухи. Зазвичай це альпійські рослини, або рослини з посушливих районів, які поливають і удобрюють тільки до тих пір, поки вони не укорінятимуться.

Інтенсивне озеленення – це, як правило, експлуатовані покрівлі більшої ваги і з регулярним обслуговуванням. Завдяки більшій товщині грунтового шару, вибір рослин для таких покрівель більш різноманітний і може включати чагарники та дерева, які допомагають організувати більш складну екосистему, що вимагає регулярного поливу і підживлення рослин добривами.

Рішення і матеріали

Де б не планувалося розміщення зеленої покрівлі, проектувальникам і будівельникам необхідно забезпечити необхідний режим зволоження ґрунту і аерації кореневої системи рослин. При цьому, необхідно запобігти проникненню вологи до покрівельних перекриттів і нижчих конструкцій.

Компонування покрівельного дизайну:

  • гідроізоляційний шар з полімерних або бітумно-полімерних матеріалів для захисту конструкцій і внутрішніх приміщень від впливу води;
  • теплоізоляційний шар з екструдованого пінополістиролу;
  • протівокорневой розділовий бар’єр з полімерної плівки для захисту гідроізоляційних шарів від пошкоджень корінням рослин;
  • дренажно-влагонакопительная шар для збереження оптимального рівня вологості грунту з профільованої ПВП-мембрани з перфорацціей MAXISTUD F;
  • фільтруюче-розділяюче і одночасно аераційний шар для захисту від проникнення грунту в нижні шари і запобігання процесу гниття кореневої системи рослин з дренажного композиту Q-DRAIN;
  • субстрат для озеленення – склад і товщина підбирається в залежності від тих рослин, які плануються до посадки на зеленій покрівлі.

Від грамотного підбору матеріалів і їх поєднань для створення оптимального покрівельного дизайну залежить не тільки зовнішній вигляд і “самопочуття” рослин, але і стан несучих конструкцій будівлі. При цьому, в реальних проектах також доводиться враховувати такі аспекти, як вартість всіх матеріалів, трудомісткість їх монтажу, а також їх стійкість до додаткових навантажень – якщо, крім зелених насаджень, на покрівлі також є доріжки для прогулянок, дитячі майданчики і автомобільні дороги.

Використання сучасних полімерних матеріалів на основі ПВП, що скріплюються механічними замками з додатковою клейовий герметизацією, забезпечує максимальну надійність і довговічність природних острівців посеред великого міста.

Категорія: